694 478 125

Muzyka w naszym życiu

gedeonmedica

Link do wywiadu

 

Jak słuchanie muzyki wpływa na nas?

To, ze klasyczna muzyka  może pomóc w leczeniu i może też zaszkodzić już jest udowodnione przez naukowców. Muzykoterapia klasyczna dobrze dobrana (dla każdego pacjenta indywidualnie) ma korzystny wpływ w chorobie wieńcowej serca, na ciśnienie tętnicze krwi, na częstość akcji serca i oddechu, zaburzenia lękowe, problemy z bezsennością, dolegliwościach bólowych. 

Rozrywkowa muzyka działa pobudzająco, metalowa może prowadzić do działań destrukcyjnych, techno może uszkodzić układ nerwowy. W zależności od tego jakiej muzyki słuchamy, zmienia się nasz nastrój i zachowanie. Oczywiście terapia poprzez muzykę  nie polega tylko na leczeniu muzyką. Jedną z form muzykoterapii jest gra na instrumentach. Jest to forma niewerbalna. Poprzez grę wyrażamy nasze przeżycia, emocję, nasz stan wewnętrzny, o którym bardzo często pacjenci nie potrafią wyrazić w sposób werbalny. Jest to praca na głębokich emocjach.

Inną formą też muzykoterapii są projekcje muzyczne. Pacjent w skupieniu słucha muzyki, która  oddziałuje na podświadomość, dociera do ukrytych, nieświadomych przeżyć, mobilizuję wyobraźnie  i przywołuje wspomnienia. Po wysłuchaniu muzyki jest omawiana projekcja.

W "faktach o świecie" 1.03 2019 r było o muzyce, która może też negatywnie  wpływać na nasze emocję i zachowanie. Podczas pokazu technik, zaproponowałam, żeby Pani zagrała złość. Dlaczego? Często właśnie ta emocja jest zablokowana albo też wyrażana w bardzo  agresywny sposób. Nadmiar złości jest destrukcyjny dla naszego organizmu.

Na kolejnym etapie terapii przepracowujemy i modyfikujemy wszystkie przeżycia czy też emocję  z dzieciństwa albo emocję z którymi nie radzimy sobie teraz, które przeszkadzają w życiu codziennym w pracy, w kontaktach społecznych czy też w kontaktach z naszymi dziećmi.