694 478 125

Kiedy warto zgłosić się do Psychiatry ?

Jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z naszymi emocjami warto skonsultować się ze specjalistą, z lekarzem psychiatrą , celem oceny czy stan nasz wymaga farmakoterapii, psychoterapii czy wystarczy okresowa opieka psychologa. Jeśli cierpimy na bezsenność, to warto sprawdzić – czy to czasem nie jest pierwszy
objaw początku depresji. Jeśli cierpimy na bóle brzucha, które nie ustępują po standardowym leczeniu zleconym przez gastrologa, to istnieje duże prawdopodobieństwo dodatkowego wpływu emocji na brak poprawy. Jeśli cierpimy na zwyżki ciśnienia tętniczego i stwierdzamy brak poprawy , po stosowanym leczeniu, wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry celem opanowania emocji.

Kiedy należy zgłosić się do Psychoterapeuty?

Prof. Marta Makara-Studzińska

Psychoterapia jest pracą nad powrotem do równowagi psychicznej lub lepszym poznaniem siebie i rozwojem osobistym. Jej celem jest dokonanie konkretnych zmian w przeżywaniu, myśleniu i zachowaniu człowieka, przepracowanie problemów obecnych lub z przeszłości, rozwój kompetencji emocjonalnych, poprawa relacji, samooceny lub motywacji. Psychoterapia opiera się przede wszystkim na rozmowie, choć terapeuta może zaproponować też inną aktywność, np. pisanie, rysowanie, oglądanie zdjęć, odgrywanie ról i scenek.


Warto umówić się do psychoterapeuty, jeżeli:

  • Skieruje Cię do niego Twój psycholog, ponieważ rozwiązanie Twoich trudności wymaga głębszej, bardziej specjalistycznej pracy, która wykracza poza jego kompetencje.
  • Skieruje Cię do niego Twój psychiatra – w leczeniu zaburzeń psychicznych najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii i farmakoterapii.
  • Masz długotrwałe problemy w jakiejś dziedzinie życia; odnosisz wrażenie, że popełniasz wciąż te same błędy; Twoje relacje Cię nie satysfakcjonują; masz poczucie osamotnienia czy niezrozumienia; czujesz, że Twój rozwój osobisty jest zablokowany.
  • Nie możesz uwolnić się od bolesnych wspomnień i doznanych krzywd; chcesz ułożyć i zrozumieć wydarzenia z Twojej przeszłości.
  • Borykasz się z kłopotami zdrowotnymi, a ich przyczyn nie udało się znaleźć mimo licznych konsultacji lekarskich i badań.
  • Masz potrzebę dokonania zmian w swoim życiu, chcesz lepiej poznać siebie.
  • Jak wygląda pierwsze spotkanie? Na konsultacjach – są to zazwyczaj pierwsze dwa, trzy spotkania – pacjent i terapeuta poznają się i próbują określić problemy, z którymi zgłosił się pacjent.